Wednesday, February 28, 2024

Young Sportsperson of the Year Awards

- Advertisement -
- Advertisement -
A total of 217 students – 32 from local schools – were recognised for their sporting success, whether finalist or winner at the Young Sportsperson of the Year Awards 2023. Photo supplied Roshan Nama

Local future sporting stars are among those recognised in this year’s Young Sportsperson of the Year Awards.

Ritorya Tamilo from Baradene College of the Sacred Heart won the Young Sportswoman of the Year title for basketball and Jacob Avery from Sacred Heart College claimed the Young Sportsman of the Year honours.

The awards were held at Eden Park on November 23 with more than 600 people in attendance.

They’ve been held since 1991 to celebrate the outstanding sporting achievements of Auckland secondary school students.

Guest speaker Olympian Sarah Cowley-Ross inspired the audience with journalist and TV presenter Wendy Petrie the Master of Ceremonies and the Saint Kentigern College Kapa Haka opening the evening with a performance.

A total of 217 students – 32 from local schools – were recognised for their sporting success, whether finalist or winner, these students have been selected as the top three for their sporting code.

Along with the sports awards, students were recognised for their achievements on the international stage which included the Commonwealth Games.

The local winners and finalists:

Winner, all rounder, Saint Kentigern College, Ashleigh Tuumaialu
Winner, all rounder, Saint Kentigern College, Coen Anderson
Winner All-rounder – Saint Kentigern College – Olivia Rooney
Winner All Rouner – Saint Kentigern College – Isabelle Bannister
Winner, all rounder, Saint Kentigern College, Ruby Spring
Winner, athlete with a disability, Saint Kentigern College, Isabel Gilbert
Winner, Commonwealth or world championship, Macleans College, Danielle Asiata
Winner, international achievement, Macleans College, Finn Wilson
Winner, athletics, Sancta Maria College, Marielle Venida
Winner, badminton, Macleans College, Josephine Zhao
Winner, cycling, Saint Kentigern College, Ruby Spring
Winner, gymspoWrts, Macleans College, Olivia Lin
Winner, netball, Howick College, Lili Tokaduadua
Winner, service to secondary school sport, Saint Kentigern College, Ramesh Patel
Winner, triathlon/duathlon/aquathon, Saint Kentigern College, Coen Anderson
Winner, triathlon/duathlon/aquathon, Saint Kentigern College, Olivia Rooney
Finalist, badminton, Macleans College, Jaden Mingoa
Finalist, cricket, Saint Kentigern College, Tayden Smit
Finalist, cycling, Saint Kentigern College, Coen Anderson
Finalist, distance running, Macleans College, Ben Oxford
Finalist, football, Macleans College, Zoe Benson
Finalist, golf, Botany Downs Secondary College, Jordan Jones
Finalist, gymsports, Elim Christian College, Duncan Ramsey
Finalist, rugby union, Saint Kentigern College, Tevita Naufahu
Finalist, swimming, Saint Kentigern College, Liv Peebles
Finalist, tennis, Saint Kentigern College, Emma Anderson
Finalist, touch, Saint Kentigern College, Ashleigh Tuumaialu
Finalist, triathlon/duathlon/aquathon, Saint Kentigern College, Isabelle Bannister
Finalist, triathlon/duathlon/aquathon, Saint Kentigern College, Joshua Gordon-Glassford
Finalist, underwater hockey, Howick College, Ben Hew
Finalist, underwater hockey, Howick College, Daniel Glenie
Finalist, underwater hockey, Howick College, Hollie Mchale
Finalist, underwater hockey, Howick College, Phoebe Ata

More from Times Online

Latest

- Advertisement -