Monday, May 20, 2024

2023 Howick Sports Awards finalists announced

- Advertisement -
- Advertisement -
Lance Revill of Revills Boxing Gym last year winning the Supreme Award. He was named coach of the year and the gym was last year named club of the year.

The finalists for this year’s Howick Sports Awards have been named.

The period of achievements to be considered fall between April 1, 2022, and March 31 this year. The nominee must reside within the Howick Local Board area or represent a sports club or organisation within the area.

Over the next three weeks leading up to the awards, the Times will shine a spotlight on the individuals and teams nominated for their respective categories and give a background of their achievements that led to their nomination.

2023 Howick Sports Awards finalists:

Sportswoman of the year:

Criteria: A female athlete who has excelled as an individual or in a team in one or more sports.

  • Lili Tokaduadua (Netball)
  • Olivia Rooney (Triathlon)
  • Zoe Benson (Football)

Sportsman of the year:

Criteria: A male athlete who has excelled as an individual or in a team.

  • Huw Davies (Softball)
  • Sander Waterland (Football)
  • Toby Batchelor (Athletics)
  • Wendell Stanley (Boxing)

Junior Sportswoman of the year:

Criteria: An U19 female athlete who has excelled as an individual or in a team.

  • Ayaan Lambat (Cricket)
  • Braxton Sorenson-McGee (Rugby League)
  • Danielle Asiata (Swimming)
  • Jessica Ready (Skateboarding)
  • Lili Tokaduadua (Netball)
  • Olivia Lin (Gymnastics)
  • Olivia Rooney (Triathlon)

Junior Sportsman of the year:

Criteria: An U19 male athlete who as excelled as an individual or in a team.

  • Antonie Smal (Athletics)
  • Finn Wilson (Mountain Biking)
  • Ian Tauaika (Boxing)
  • Jordan Jones (Golf)
  • Noah Retford (Athletics)

Masters of the year:

Criteria: Outstanding performance by athletes over 30.

  • Rachel Penney (Athletics and Football)

Internationalist of the year:

Criteria: Outstanding performance at the international level.

  • Patrick Holmes (Special Olympics Howick Pakuranga)

Coach of the year:

Criteria: Outstanding performance that’s seen the nominee’s athlete or team achieve success.

  • Clive Daniels (Hockey)
  • Flaminio Oliveira (Gymnastics)
  • Nick Codyre (Athletics)
  • Wade Tresadern (Yachting)

Official of the year:

Criteria: Outstanding performance by a referee/umpire/official.

  • Cameron Wilson (Hockey)
  • Fiona Wansbone (Baseball)
  • Gabriel Hernandez (Tennis)
  • Steve Wilson (Special Olympics Howick Pakuranga)

Team of the year:

Criteria: Outstanding performance by a team.

  • Howick Pakuranga Cricket Club Premier Women (Llamas)

Junior team of the year:

Criteria: Outstanding performance by a team with all members under the age of 19 as of January 1, 2023.

  • Callum Noyer & Callum Hyde (Yachting)
  • Howick College Premier Netball
  • Howick College Underwater Hockey
  • Howick/Sunnyhills Junior Girls Interclub team

Club of the year:

Criteria: Outstanding performance as a club, making a difference in the community with new initiatives and opportunities. Can also be based on growth and results.

  • Bucklands Beach AFC
  • Howick Gymnastic Club
  • Howick Hornets Rugby League Football Club
  • Sunnyhills Tennis Club

Primary/Intermediate of the year:

  • Bucklands Beach Intermediate

Administrator of the year:

  • Bridget McLaren (Howick Gymnastics Club)
  • Janine Blackmore-Bedford (Revills Boxing Gym)
  • Louisa Smith (Pakuranga Athletic Club)
  • Melanie Nicol (Fencibles United AFC)

Volunteer of the year:

  • Ben Bongiovanni (Bucklands Beach AFC & HP Baseball)
  • Jai Hira (Howick Pakuranga Hockey Club)
  • Leonie Moore (Howick Netball Club)
  • Venice Daniels (Pakuranga Jaguars Rugby League)

Service to Sport:  

Criteria: Individuals honouring 20 plus years of service to a club, school or association in any aspect of sport. 

  • Aaron Martin (East Skate Club) 
  • Brian Long (Counties Manukau Orienteering) 
  • Colin Horgan (Howick Pakuranga Hockey Club) 
  • David Pasco (Bucklands Beach AFC) 
  • Desiree Jenkins-Allright (Howick Pakuranga Cricket Club) 
  • Ian Davies (Fencibles United AFC) 
  • Jono Frankle (Cockle Bay Tennis Club) 
  • Leigh McKenzie (East Skate Club) 
  • Lorena Ennor (Cockle Bay Tennis Club) 
  • Vinson Chao Yu (Multi Sports) 

More from Times Online

Latest

- Advertisement -
- Advertisement -